|
МБР контейнерного виконання
Очисні споруди модульного виконання БМК "БРАВО" з мембранним біологічним реактором (МБР) повної заводської готовності.
Споруди призначені для очищення стічних вод до яких ставляться особливі вимоги до якості, як за хімічними, так і за бактеріологічними показниками, при скиданні в навколишнє середовище або міську каналізацію. Економічно доцільним є застосування споруд БМК "БРАВО" для очищення стічних вод інфекційних відділень лікарень, диспансерів, інших медичних установ, стічних вод, що мають підвищений рівень забрудненості по відношенню до середньостатистичних побутовим. У спорудах Блочно Модульний Комплекс «БРАВО» використовується мембранний модуль Sterapore SUR234L, виробництва компанії Mitsubishi Rayon (Японія) з розміром пори 0,4 мкм.
Співпраця та обмін досвідом з науковими центрами та провідними світовими виробниками водоочисного обладнання дозволяє комплексно вирішувати складні завдання у сфері водовідведення та очищення стічних вод.
У своїй роботі фахівці науково - інженерного центру «Потенціал-4» використовують останні досягнення науково -технічного прогресу в області очищення стічних вод, утилізації осаду, прогресивне вітчизняне та імпортне обладнання.
Технологія мембранного біореактора (МБР), реалізована в блочно - модульному комплексі БМК «Браво», об'єднує в собі процеси біологічного очищення стічних вод від забруднення органічного походження аеробними мікроорганізмами активного мулу та відділення очищеної води від активного мулу на ультрафільтраційних мембранах.
Аерація здійснюється стисненим повітрям за допомогою аераційних систем. Залежно від необхідної продуктивності, мембранні модулі об'єднуються в мембранний блок. Число мембранних модулів у блоці може бути збільшено при виникненні необхідності підвищення продуктивності системи.
Оскільки зважені речовини не виходять з системи на стадії освітлення, з'являється можливість повного контролю над часом перебування води і твердої фази (мікроорганізмів активного мулу і зважених часток вихідної стічної води) в реакторі , а також роздільного управління зростанням активного мулу і гідравлічним часом перебування.
Це дозволяє докорінно змінити параметри роботи біологічних реакторів - накопичити в реакторі підвищені концентрації активного мулу, в тому числі і повільно зростаючі види мікроорганізмів (нітрифікаторів, мікроорганізмів, що окислюють біорезистентні з'єднання), збільшити зростання активного мулу при великих гідравлічних навантаженнях на біореактор (малому часу перебування вихідної води). Затримання зважених часток вихідної води в біореакторі подовжує їх контакт з мікроорганізмами до здійснення повної біологічної деструкції. Таким чином, біоценози добре адаптуються до коливань концентрацій забруднень у вихідній воді і незалежні від седиментаційних характеристик активного мулу. В результаті підвищується стійкість системи.
«Поріг відсікання» мікроорганізмів активного мулу на мембранах дозволяє культивувати в умовах системи МБР спеціально виведені штами мікроорганізмів, стійких до дії біорезистентних речовин і дезінфектантів.
Дезінфектанти, що згубно діють на бактерії активного мулу в умовах проточних систем очищення, успішно розкладаються в біореакторі, не завдаючи втрати адаптованій мікрофлорі, і не перешкоджаючи процесу очищення.
Оскільки мікроорганізми активного мулу не проникають через ультрафільтраційну мембрану, очищена в системі МБР вода є бактеріологічно безпечною.
Мембранний біореактор працює в умовах високої концентрації біомаси значного віку, при цьому основна споживана бактеріями енергія використовується не для розмноження (як це відбувається в класичній біотехнології), а на підтримку життєдіяльності, що призводить до зниження приросту надлишкової активної біомаси.
Промивання мембранного блоку здійснюється два - чотири рази на рік, як профілактична міра, а також перед тривалою зупинкою в роботі, при сезонному режимі експлуатації. Таким чином, промивка є простою допоміжною процедурою за витратами, і за впливом на роботу очисних споруд. Завдяки практично повному затриманню мікроорганізмів в системах з мембранним біологічним реактором змінюються такі параметри процесу біологічного очищення:
-
Підвищується концентрація активного мулу (в 3-4 рази в порівнянні з класичними технологіями з аеротенками ), це призводить до еквівалентного зменшення обсягу резервуарів біореакторів;
-
Забезпечується повне утримання бактерій в об’ємі біореакторів, що дозволяє культивувати повільно зростаючі, але ефективні для очищення води види бактерій;
-
Зменшується приріст мікроорганізмів і кількість надлишково активного мулу , який потрібно відводити з біореактора ( у 2-3 рази в порівнянні з класичними технологіями з аеротенками);
-
Підвищується якість очищення стічних вод у порівнянні з класичними технологіями з аеротенками, при цьому не потрібні вторинні відстійники та фільтри доочистки;
-
Здійснюється знезараження очищених вод;
-
Забезпечується надійність і висока ефективність очищення стічних вод від зважених речовин, оскільки аварійні ситуації, пов'язані з потраплянням мулу в очищену воду - неможливі.
№ п/п
Тип і розмір споруд
Габарит Д х Ш х В
Продуктивність
середьодобова (3/сдобу) Пікова продуктивність
(до 3-х годин, м3/год)
1
БМК «БРАВО-25»
20’ контейнер 6058 х 2438 х 2591
25
2
2
БМК «БРАВО-50»
20’ контейнер* 6058 х 2438 х 2591
50
8
3
БМК «БРАВО-75»
40’ контейнер 12192 х 2438 х 2591
75
10
4
БМК «БРАВО-100»
40’ контейнер** 12192 х 2438 х 2591
100
16
* - при облаштуванні в якості накопичувача / денітрифікатора резервуара з / б об'ємом 25 м3
** - при облаштуванні в якості накопичувача / денітрифікатора резервуара з/б об'ємом 50 м3
Ультрафільтрація. Відокремлення (фільтрація) активного мулу від біологічно очищених стічних вод у БМК "БРАВО" з МБР здійснюється зануреними в біореактор - нітрифікатор половолоконними ультрафільтраційними мембранами. Мулова суміш фільтрується через мембрану (в напрямку ззовні - всередину), завдяки розрядженню, що створюється всередині волокон.
Підтверджений термін експлуатації мембранних елементів марки Sterapore SUR234L виробництва компанії Mitsubishi Rayon (Японія), встановленими в БМК "БРАВО" з МБР, становить мінімум 7 років. Схема знезараження в БМК "БРАВО" з МБР є триступеневою. Перший ступінь - затримання 99 % мікроорганізмів на ультрафільтраційний мембрані модуля, друга - знезараження на ультрафіолетових лампах з випромінюванням з довжиною хвилі 256 нм. Ультрафіолетове знезараження, очищених за технологією МБР, вод особливо ефективно внаслідок високої прозорості фільтрату ультрафільтраційних мембран. У даному випадку, основною метою знезараження ультрафіолетом є руйнування вірусів, незначний розмір яких дозволяє їм проходити крізь мембрану модуля, третя (при необхідності) - фінішне знезараження гіпохлоритом натрію або іншим дезінфектантом. З метою скорочення термінів будівництва, а також забезпечення можливості оперативного введення в експлуатацію, пропонується поставка блокової установки очищення стічних вод повної заводської готовності у вигляді блок -боксу з транспортними габаритами стандартного 20 - футового (або 40 - футового) контейнера. Контейнер встановлюється на монолітну плиту, виконану з залізобетону.