Інженерно-біологічна споруда  «Закрите біоплато гідропонного типу»

 Інженерно-біологічна споруда
«Закрите біоплато гідропонного типу»

 

Сфера застосування.
Закрите біоплато гідропонного типу призначене для глибокого очищення та водовідведення попередньо очищених господарчо-побутових, виробничих та дощових зворотних вод в потік ґрунтових вод або в поверхневі водоймища.

Вимоги до якості вод, що поступають на споруду.
 На закрите біоплато гідропонного типу повинні надходити води, звільнені від завислих частинок (≤40 мг/л). Концентрації забруднюючих речовин в зворотних водах, що надходять на біоплато, не повинні перевищувати:    
- БСК5 – 60 мгО2/л;
- ХСК – 120 мгО/л;
- іон амонію – 25 мг/л;
- нітрити – 2,5 мг/л;
- нітрати – 50 мг/л;
- фосфати – 7 мг/л;
- мінералізація – 2,5 мг/л.

Опис споруди та технології.

Потужність біоплато залежить від якості попередньо очищених вод та їх об’єму. Навантаження на біоплато при цьому коливається від 1 до 4 м3 зворотних вод на 1 м2 площі на добу.

Всі системи трубопроводів (розподільчі та збірні) виготовляються із полівінілхлоридних або поліетиленових труб.

Завантаження дренуючого шару біоплато складається з інертного матеріалу (наприклад, митого щебеню) крупністю 40-70 мм, куди вноситься біопрепарат з іммобілізованими на інертному носії (наприклад, торфі) мікроорганізмами-деструкторами нафтопродуктів, жирів, масел та інших органічних речовин (СПАР, пестицидів, гербіцидів та ін.). Біопрепарат (наприклад, «Еконадін», «Трофойл») сприяє сорбції та деструкції органічних речовин, покращенню санітарних показників якості води; засипається безпосередньо в дренуючий шар у місцях посадки вищих водних рослин, що сприяє їх росту.

Поверх розподільчої системи дрен, покритих щебенем, укладається утеплювач (наприклад, з поліпропілену, базальтового волокна) товщиною 40 мм, який не заважає проростанню вищих водяних рослин. Поверху утеплювач покривається шаром щебеню.
Посадка вищих водяних рослин здійснюється в дренуючий шар щебеню на рівні та продовж верхніх дрен. Для посадки використовують очерет звичайний, комиш озерний, рогоз вузьколистий, аїр болотний та ін.

 

На закритому біоплато гідропонного типу вода очищається до таких показників (в залежності від вихідних концентрацій у забруднених водах):

 

 
 
 

Показники

Од. вимір. Концентрації в забруднених та очищених водах
забруднені очищені забруднені очищені

БСК5

мгО2

60

15

30

3

ХСК

мгО2

120

60

80

30

іон амонію

мг/л

25

2,5

5,0

0,5

нітрити

мг/л

2,5

0,1

1,5

0,01

нітрати

мг/л

50

25

15

7,5

фосфати

мг/л

7,0

3,5

5,0

2,5

мінералізація

мг/л

2,5

2,0

1,5

1,0

 

Очищені води відводяться у поверхневі водоймища або в потік ґрунтових вод в залежності від місця знаходження споруд та фільтраційних характеристик підстилаючи ґрунтів.